Rozstrzygnięcie 3 konkursów dotacyjnych!

Rozstrzygnięcie 3 konkursów dotacyjnych!

We wrześniu listy rankingowe dostarczyły naszym Klientom oraz nam dużo pozytywnych emocji. Rozstrzygnięto 3 konkursy dotacyjne, w których łącznie pozyskaliśmy 19 dotacji:
– w ramach badawczego konkursu WRPO 1.2 pozyskaliśmy 3 dotacje na łączną kwotę nieco ponad 3 700 000 PLN,
– w ramach dobrze nam znanego i bardzo lubianego konkursu POIR 2.3.5 Design dla przedsiębiorców pozyskaliśmy 14 dotacji na łączną kwotę ponad 6 500 000 PLN,
– w ramach inwestycyjnego konkursu w woj. mazowieckim 3.3 Innowacje dla MSP pozyskaliśmy dotację o wartości 1 000 000 PLN.

Dotacja pozyskana w RPO Mazowieckie była SETNĄ dotacją, którą pozyskaliśmy w tym roku!

Wszystkim naszym Partnerom serdecznie gratulujemy!

Zakończyłeś realizację dofinansowanego projektu? Pamiętaj o obowiązkach w okresie trwałości!

Korzystanie z dofinansowania pochodzącego ze środków europejskich to proces rozłożony na kilka etapów. Pozyskiwanie dofinansowania, a następnie realizacja projektu – czyli dokonywanie wydatków i faktyczne realizowanie zaplanowanych zadań – wydają się być czymś naturalnym. Jednak żywot projektu wcale się na nich nie kończy, a w całym procesie pojawiają się etapy, które potrafią zaskoczyć niejednego beneficjenta.

Jeśli zrealizowałeś projekt, który obejmował zakup lub wytworzenie środków trwałych, budynków lub instalacji albo zatrudnienie pracowników, następną – niemniej istotną – fazą będzie właśnie okres trwałości projektu. Choć jest to etap późniejszy, przypadający już po uzyskaniu środków, absolutnie nie powinieneś go traktować jako element mniej ważny od pozostałych. Należy go wręcz zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż to na tym etapie okaże się, czy zrealizowany projekt przyniósł oczekiwane rezultaty.

Czym jest okres trwałości?

Trwałość, najprościej ujmując, oznacza z góry określony okres, w którym trzeba wykazać, że realizacja projektu zakończyła się powodzeniem. Co przez to rozumiemy? Powinieneś zweryfikować, czy udało się osiągnąć założony cel, czy efekty projektu są zgodne z przewidywaniami. W tym okresie trzeba również zbadać wpływ projektu na samo przedsiębiorstwo, jak i na jego otoczenie. Konieczne też będzie wskazanie tych osiągnięć, które dają się zmierzyć – takich jak np. spadek zapotrzebowania energetycznego czy wielkość zatrudnienia w przedsiębiorstwie, w zależności co było Twoim celem. Pamiętaj, że w okresie trwałości Twój projekt jest wciąż monitorowany przez właściwe instytucje – efekty projektu muszą być utrzymane na poziomie niepogorszonym.

Jak długo trwa okres trwałości?

Moment rozpoczęcia wylicza się indywidulanie dla każdego projektu. Najczęściej będzie to data przelewu ostatniej transzy dofinansowania (płatności końcowej) na Twój rachunek bankowy – od tego dnia zaczynasz liczyć bieg trwałości. Jeżeli w ramach rozliczenia nie są przekazywane żadne środki, wiążąca będzie data zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.

Jakie jeszcze obowiązki musisz wypełniać w okresie trwałości?

Po zakończeniu realizacji nadal musisz przechowywać dokumentacje projektową, co najmniej przez okres 10 lat od dnia podpisania umowy o dofinansowanie.

Nie kończy się też obowiązek promowania faktu otrzymania dofinansowania na realizację projektu i informowania o tym opinii publicznej. Materiały promocyjne, których używałeś w trakcie realizacji projektu, w większości będą Ci służyły również w tym okresie. Warto sprawdzić, czy nie trzeba ich zaktualizować.

Kolejnym narzędziem, za pomocą którego będziesz współpracować z instytucjami jest system ankietowania. Najczęściej są to ankiety udostępniane online, a odpowiedzi na nie należy udzielać w określonym terminie.

W tym czasie również może się zdarzyć, że Twój projekt zostanie wytypowany do przeprowadzenia kontroli w miejscu jego realizacji przez upoważniony, wyznaczony do tego podmiot. Taka kontrola może być zapowiedziana z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale może też mieć charakter doraźny. Twoim obowiązkiem, jako Beneficjenta, jest poddać się takiej kontroli i udostępnić wskazane przez zespół kontrolerów materiały, których kontrola będzie dotyczyła.

O czym nie wolno zapomnieć?

Ten etap życia projektu wiąże się z dalszym utrzymywaniem ścisłej współpracy z Instytucją Pośredniczącą lub Zarządzającą. Nie wolno dopuścić do tzw. naruszenia okresu trwałości, przez co należy rozumieć:

  • zaprzestanie działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar objęty Programem,
  • zmianę własności elementu współfinansowanej infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści,
  • istotną zmianę wpływającą na charakter Projektu, jego cele lub warunki realizacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jego pierwotnych celów, w szczególności nieosiągnięcia lub zaprzestania utrzymywania wskaźników produktu lub rezultatu na zadeklarowanym we wniosku o dofinansowanie poziomie,
  • przeniesienie w okresie 10 lat od daty płatności końcowej działalności produkcyjnej poza obszar UE (zasada ta nie ma zastosowania do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw).

Co możesz zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Zgłaszaj niezwłocznie każdą okoliczność, która może zagrozić trwałości projektu. Niezależnie od tego, czy planujesz zmiany w strukturze firmy, chcesz tylko zmienić adres czy też zmagasz się z problemem większego kalibru, jak np. kłopoty z utrzymaniem rezultatów na właściwym poziomie. Pamiętaj, że również w tym okresie możesz liczyć na wsparcie firmy doradczej. Pomoże Ci ona ocenić, z jak poważną sytuacją masz do czynienia, podpowie, co należy zrobić, a w razie potrzeby pomoże przygotować odpowiednie dokumenty.

Opracowano na podstawie:

  • Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020
  • Wzór umowy o dofinansowanie Projektu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
  • Wzór umowy o dofinansowanie Projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
  • https://rpo.wrotapodlasia.pl
  • https://wrpo.wielkopolskie.pl/
Sukces w pozyskaniu dotacji unijnych w 3 konkurach

Sukces w POIR 3.2.1 Badania na rynek!

Duży zastrzyk energii do dalszego działania dostarczyła nam Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości publikując wyniki kolejnej rundy aplikacyjnej konkursu POIR 3.2.1 Badania na rynek.

Nasza pomoc przy tworzenia dokumentacji aplikacyjnej pozwoliła na pozyskanie nieco ponad 4 000 000 PLN dotacji na przedsięwzięcie o całkowitej wartości ponad 7 000 000 PLN!

Jeśli chcesz dołączyć do szczęśliwego grona beneficjentów tego bardzo atrakcyjnego konkursu – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami! Nabór wniosków w kolejnej edycji trwać będzie od 1 października do 31 października 2019 r.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na naszej stronie!

Perspektywa finansowa 2021-2027: przyszłość dotacji na rozwój dla polskich przedsiębiorców

Już dzisiaj wielu przedsiębiorców z pewnością zastanawia się, jak będzie wyglądała dotacyjna przyszłość w kontekście finansowania szeroko pojętego rozwoju biznesu – poprzez inwestycje w nowoczesne technologie, badania czy innowacje. Analizując będące w fazie negocjacji dokumenty programowe można z pewnością stwierdzić, że w kolejnym okresie programowania w tym obszarze unijnych funduszy nie zabraknie.

Propozycja dla Polski – mniej, ale i tak najwięcej na Fundusze Strukturalne

W nadchodzącej perspektywie Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. W projekcie budżetu 2021-2027 przewidziano dla naszego kraju 64 mld euro. To o 23% mniej niż w trwającym obecnie okresie programowania (82,5 mld euro), ale nadal najwięcej spośród wszystkich państw członkowskich. Zasadniczym powodem cięć funduszy strukturalnych jest brexit. Po zakończonych niedawno wyborach do europarlamentu można spodziewać się dalszych negocjacji nad projektem budżetu. Rewolucyjnych zmian jednak z pewnością nie będzie.

Bardziej inteligentna Europa jednym z głównych celów dla inwestycji UE w latach 2021-2027

Inwestycje w ramach dotacji unijnych realizowane będą w ramach pięciu priorytetów.

W projekcie nowego rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności określono koncentrację tematyczną na celach „bardziej inteligentna Europa” oraz „zielona, nisko-emisyjna Europa”. Zgodnie z wynikami oceny obecnej perspektywy cele te mają najwyższą wartość dodaną i najbardziej przyczyniają się do realizacji priorytetów UE w ujęciu holistycznym.

W latach 2021-2027, w zależności od regionu, aż 65-85% środków będzie przeznaczane na cele związane ze wsparciem innowacji, rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki niskoemisyjnej. Zaproponowana koncentracja tematyczna to z pewnością bardzo dobry prognostyk w kontekście puli środków możliwych do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców.

Inwestycje w badania, rozwój i innowacje w projekcie Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027

W lipcu br. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało Założenia Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 (ZUP). Umowa Partnerstwa jest najważniejszym dokumentem określającym strategię inwestowania funduszy europejskich przez każde z państw członkowskich. Zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Komisję Europejską, określającą jako jeden z najważniejszych celów wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie badań i innowacji („bardziej inteligentna Europa”), za główny cel interwencji w omawianym obszarze uznano wzrost produktywności polskiej gospodarki.

Aby osiągnąć ten cel konieczne będzie podjęcie działań w ramach dwóch celów szczegółowych:

  1. wzrost innowacyjności gospodarki poprzez m.in. wsparcie rozwoju działalności B+R przedsiębiorstw, wsparcie wdrażania wyników prac B+R czy wsparcie współpracy nauka-biznes;
  2. restrukturyzacja i modernizacja sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez m.in. wsparcie inwestycji produkcyjnych w MŚP czy zwiększanie zdolności przedsiębiorstw do tworzenia produktów i usług o potencjale eksportowym.

Przyszłość dotacji dla przedsiębiorstw w jasnych barwach

W nadchodzącej perspektywie spodziewać się można interesujących dla przedsiębiorców konkursów m.in. z zakresu:

  • inwestycji w innowacyjne aktywa (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne);
  • inwestycji w infrastrukturę B+R;
  • wdrożenia wyników prac B+R;
  • realizacji prac B+R;
  • wdrożenia ekoinnowacji, rozwiązań proekologicznych.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę przyjętą koncentrację tematyczną środków tj. min. 65% na cele „bardziej inteligentna Europa” oraz „zielona, nisko-emisyjna Europa”, pula przeznaczona na atrakcyjne dla polskich firm nabory powinna być w pełni zadowalająca. Projektów dotyczących rozwoju, innowacji oraz ochrony środowiska może być nawet więcej niż obecnie.

Warto jednak pamiętać, że interwencja w ramach omawianych celów będzie zróżnicowana terytorialnie pod względem formy i zakresu wsparcia. Szczególnie istotne będzie bowiem wyrównanie szans poprzez większą koncentrację środków w regionach słabszych gospodarczo.

Skuteczne wejście w nową perspektywę z ECDF Dotacje

Zespół naszych specjalistów na bieżąco monitoruje postępy w pracach nad nadchodzącą perspektywą finansową. Dogłębna analiza nowych dokumentów programowych pod kątem najistotniejszych potrzeb i szans dla naszych klientów pozwolą z profesjonalizmem i ogromną dozą pewności przeprowadzić współpracujących z nami przedsiębiorców przez gąszcz nowych przepisów i przełożyć je na jasny, konkretny przekaz. Zapraszamy do kontaktu zarówno już teraz, jak i w niedalekiej perspektywie nowego programowania unijnego.

Artykuł opracowano na podstawie:

  • Wniosek: ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu i Migracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Wiz z dn. 29.05.2018r.
  • Wniosek: ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności z dn. 29.05.2018r.
  • Założenia do Umowy Partnerstwa 2021 – 2027, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, lipiec 2019r.
  • Propozycje kształtu polityki spójności 2021-2027 – perspektywa Polski, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wrzesień 2018r.
  • Informacje dostępne na oficjalnym profilu Komisji Europejskiej [www.ec.europa.eu/regional_policy/pl/2021_2027].

Dotacje na produkcję piwa? Dlaczego nie!

Latem wyjątkowo chętnie sięgamy po piwo. Ten dający wytchnienie podczas upału złocisty trunek jest efektem wytężonej pracy piwowara i fermentacji drożdży, ale może też zostać wsparty w ramach realizacji projektu dofinansowanego z funduszy UE.

Czy dofinansowanie produkcji alkoholu jest w ogóle możliwe? W pierwszym momencie wydaje się, że nie.

W Polsce, ale też w USA i w państwach europejskich, można obecnie zaobserwować duże zainteresowanie konsumpcją piw z browarów rzemieślniczych, których liczba stale wzrasta. Choć na polskim rynku dominują trzy duże koncerny, mamy już ponad 250 stacjonarnych browarów, które rocznie wypuszczają na rynek ponad 2 tys. nowych piw. A kolejne przedsiębiorstwa wciąż powstają.

Na portalu mapadotacji.gov.pl znajdujemy 45 projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach działalności browarniczej. Są wśród nich projekty realizowane z ogólnopolskich programów, np. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 3.2.2, jak i regionalnych, np. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Działanie 3.2. Innowacje w MŚP.

Przykładem wsparcia z funduszy UE działalności eksportowej mogą być projekty w województwie dolnośląskim, np. „GO BRO WRCLW – rozwój działalności eksportowej Browaru Stu Mostów sp. z o.o.” czy też „Otwarcie się na rynki zagraniczne Browaru Profesja poprzez udział w branżowych imprezach wystawienniczych”. Ciekawym przykładem są projekty powiązane bardziej z ekologicznym aspektem prowadzenia biznesu, np. „Modernizacja i rozbudowa przemysłowo-komunalnej oczyszczalni ścieków w Brzesku, ul. Głowackiego 63 (Browar Okocim)” czy też „Nowatorska metoda warzenia piwa przy pomocy energii słonecznej” w Browarze Koreb.

Na produkcję, na badania, na …

Najwięcej dotacji z funduszy UE polskie browary pozyskały na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w produkcji. Dzięki realizacji projektów unijnych możliwe było m.in. wdrożenie innowacyjnej technologii w Browarze Pinta Sp. z o.o. (intensyfikacja przemian fizykochemicznych podczas wytwarzania brzeczki), Browarze Amber (odzysk ciepła na warzelni i paletyzacji oraz wdrożenie innowacyjnego procesu produkcji piwa pszenicznego) czy Browarze Przełom (przebudowa i rozbudowa budynku magazynowego w Białowieży oraz zakup specjalistycznego sprzętu).

Dofinansowanie w piwowarstwie może także objąć badania nad nowymi produktami i technologiami produkcji, czego przykładem jest współpraca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Browarem Kormoran dotycząca zakupu wyposażenia laboratorium i dwóch zbiorników symulujących warunki panujące w fermentorach produkcyjnych. Jeden z bardziej znanych browarów rzemieślniczych Pinta, również uzyskał dofinansowanie na projekt badawczy: „Wdrożenie nieznanego i niestosowanego dotychczas procesu wymrażania piwa oraz produkcji piw lodowych”, w ramach którego badany będzie proces wymrażania piwa oraz produkcji piw lodowych, co ma pozwolić m.in. na znaczne skrócenie czasu leżakowania piwa.

Browar w salkach lekcyjnych, sali gimnastycznej? Również taki projekt udało się zrealizować w budynku starej szkoły podstawowej. Dotacja została udzielona na sfinansowanie linii produkcyjnej i linii chłodniczej do produkcji piwa, a pieniądze pochodziły z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Przedsiębiorstwa skupione wokół branży piwowarskiej pozyskują również dofinansowania na projekty związane z wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań ICT wspierających procesy biznesowe browaru (Pinta) czy opracowanie kompleksowej strategii biznesowej (Wbrew). Na dofinansowanie mogą liczyć także firmy produkujące sprzęt do browarów, czego przykładem może być projekt „Wprowadzenie na rynek innowacyjnego pasteryzatora tunelowego przez firmę Minibrowary.pl Andrzej Gałasiewicz Spółka Komandytowa” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Piwo z dotacją?

ECDF Dotacje może się pochwalić pozyskaniem dotacji dla projektu Browaru Za Miastem Sp. z o.o. Sp. S.K.A.: „Wdrożenie technologii otrzymywania piwa z wykorzystaniem naturalnych zamienników słodu browarnianego” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 3.2.2. W ramach projektu realizowana będzie inwestycja technologiczna mająca na celu wdrożenie nowej technologii otrzymywania piwa z wykorzystaniem naturalnych zamienników słodu browarnianego. Produkt będący efektem tej technologii cechować będzie zachowanie bioaktywnych składników tych surowców.

Masz ochotę na dobre piwo? A może piwo z dotacją? Powyższej przykłady pokazują, że jest to możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach realizacji projektu w branży browarniczej, zapraszamy do kontaktu.

ECDF Dotacje może się pochwalić pozyskaniem dotacji dla projektu Browaru Za Miastem Sp. z o.o. Sp. S.K.A.: „Wdrożenie technologii otrzymywania piwa z wykorzystaniem naturalnych zamienników słodu browarnianego” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 3.2.2. W ramach projektu realizowana będzie inwestycja technologiczna mająca na celu wdrożenie nowej technologii otrzymywania piwa z wykorzystaniem naturalnych zamienników słodu browarnianego. Produkt będący efektem tej technologii cechować będzie zachowanie bioaktywnych składników tych surowców.

Masz ochotę na dobre piwo? A może piwo z dotacją? Powyższej przykłady pokazują, że jest to możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach realizacji projektu w branży browarniczej, zapraszamy do kontaktu.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=eixfqz-_gP0

https://www.youtube.com/watch?v=ddr9uNH2XZg

https://www.youtube.com/watch?v=04zyTfR9rr0

https://mapadotacji.gov.pl

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1002960,Ze-szkoly-zrobili-browar-I-to-za-unijne-pieniadze

https://forsal.pl/artykuly/710704,ile-kosztuje-uruchomienie-malego-browaru.html

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-lokalny-browar

http://www.minibrowary.pl/unia/

https://ceo.com.pl/unijne-dofinansowanie-na-start-browar-kraftowy-36191

http://www.zwrotnica.com.pl