Baza wiedzy
- Home > Baza wiedzy

SMART vs STEP: dwie drogi do finansowania innowacji
Rozważasz finansowanie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych lub inwestycyjnych? Zastanawiasz się, który program lepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy – elastyczna Ścieżka SMART czy strategicznie ukierunkowany STEP? Sprawdź kluczowe różnice i podobieństwa między tymi instrumentami i wybierz świadomie drogę do rozwoju technologicznego.

Oferta szkoleniowa ECDF Rozwój
Wspieramy przedsiębiorstwa w rozwoju kluczowych kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju, ESG i efektywnego zarządzania zasobami. Nasze szkolenia prowadzone są przez doświadczonych praktyków i dostosowane do aktualnych wyzwań rynkowych oraz potrzeb organizacji. Wybierz interesujący Cię temat i dołącz do grona firm, które świadomie budują swoją przewagę konkurencyjną!

Dostępność w przedsiębiorstwach – obowiązek prawny i strategiczna szansa dla biznesu
Dostępność nie jest już tylko domeną instytucji publicznych. Od drugiej połowy 2025 roku stanie się standardem również w świecie biznesu. Przedsiębiorcy z wybranych branż muszą przygotować się na nowe obowiązki. W artykule wyjaśniamy, czym jest dostępność, kto i kiedy musi ją zapewnić, jakie konsekwencje grożą za brak działań oraz z jakich źródeł można sfinansować dostosowanie produktów i usług do wymagań ustawowych.

Nowe rozdanie Funduszy Norweskich – miliardy wsparcia dla Polski
23 kwietnia 2025 roku w Warszawie Polska, Islandia, Liechtenstein i Norwegia podpisały umowy na realizację IV edycji Funduszy Norweskich i EOG. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, samorządów i instytucji badawczych – do naszego kraju trafi aż 4 miliardy złotych wsparcia. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój i wdrażanie technologii środowiskowych, zieloną transformację i innowacje.

Aktualizacja „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027”
Od 25 marca 2025 r. obowiązuje zaktualizowana wersja Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027, która ma istotne znaczenie dla wszystkich beneficjentów funduszy unijnych. Nowe regulacje ułatwiają realizację projektów i wprowadzają zmiany w takich obszarach jak zamówienia publiczne, rozliczanie VAT czy przeciwdziałanie konfliktom interesów.

Dotacje dla ochrony zdrowia w 2025 roku
W 2025 roku sektor ochrony zdrowia może liczyć na szereg bezzwrotnych dotacji wspierających m.in. rozwój infrastruktury, zakup sprzętu oraz cyfryzację. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych naborów i planowanych działań wdrażanych w ramach Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy.