dotacje dla firm 2025

Dotacje dla firm w 2025 roku: innowacje, ekologia, cyfryzacja

W nadchodzącym roku Fundusze Europejskie wspierać będą polski biznes przede wszystkim w finansowaniu innowacji, wdrażaniu technologii cyfrowych oraz realizacji „zielonych” inwestycji. Dostępne programy otwierają przed przedsiębiorcami nowe możliwości rozwoju i dostosowania do wyzwań współczesnej gospodarki. Sprawdź, jakie instrumenty wsparcia mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy.

DOTACJE NA INNOWACJE W 2025

Fundusze Europejskie od lat koncentrują się na wspieraniu innowacji, mając świadomość wysokiego ryzyka związanego z realizacją tego typu projektów.

W 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wiodącego, ogólnokrajowego programu Ścieżka SMART, który oferuje współfinansowanie przedsięwzięć innowacyjnych co najmniej w skali Polski. Zakres wsparcia obejmuje zarówno realizację prac badawczo-rozwojowych, jak i wdrażanie ich wyników do działalności gospodarczej. Dodatkowo, innowacyjne projekty mogą być rozszerzone o moduły finansujące m.in. zielone technologie czy cyfryzację. Program jest dostępny dla pojedynczych MŚP, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi. Warto jednak zauważyć, że średni wskaźnik sukcesu w dotychczasowych konkursach wynosił mniej niż 10%, co podkreśla wysokie wymagania programu oraz konieczność starannego przygotowania wniosków.

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań mogą alternatywnie skorzystać z oferty programów regionalnych. Środki na wdrażanie innowacji o co najmniej regionalnym zasięgu będą dostępne w takich województwach, jak: śląskie (program Wdrożenie wyników prac B+R), lubelskie (program Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP) oraz podlaskie (program Wdrażanie innowacji w zakresie produktów/usług oraz procesów w MŚP). Niższe wymagania w zakresie poziomu innowacyjności oraz ograniczona konkurencja do firm z danego regionu sprawiają, że te instrumenty mogą być atrakcyjniejszą i pewniejszą alternatywą dla przedsiębiorców.

DOTACJE NA „ZIELONE INWESTYCJE” W 2025

W 2025 roku Fundusze Europejskie będą kontynuować wspieranie „zielonych” inwestycji, które odpowiadają na wyzwania związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Programy te skierowane są do firm realizujących projekty mające na celu ograniczenie wpływu działalności gospodarczej na środowisko oraz promowanie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Kluczowym instrumentem wsparcia dostępnym dla przedsiębiorstw z całej Polski jest Kredyt Ekologiczny oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program wspiera szeroki wachlarz przedsięwzięć, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, w tym m.in. termomodernizację budynków, wymianę maszyn na energooszczędne oraz montaż instalacji OZE. Wsparcie udzielane jest w formie premii ekologicznej, stanowiącej bezzwrotne dofinansowanie, które spłaca część kapitałową kredytu przeznaczonego na realizację inwestycji. Działania muszą wynikać z audytów energetycznych, a warunkiem uzyskania wsparcia jest osiągnięcie oszczędności energii na poziomie co najmniej 30% w stosunku do obszaru objętego projektem.

Na początek 2025 roku zapowiadane jest ogłoszenie ogólnopolskiego programu Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozdysponuje środki na inwestycje związane z budową magazynów energii elektrycznej. Dotowane będą magazyny o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności co najmniej 4 MWh, wraz z przyłączeniem do sieci i instalacją infrastruktury towarzyszącej.

MŚP z makroregionu Polski Wschodniej będą mogły dodatkowo ubiegać się o bezzwrotne wsparcie na projekty związane z gospodarką cyrkularną, w ramach naboru Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP. W tym instrumencie dofinansowanie przeznaczone jest na opracowanie modeli biznesowych GOZ, z możliwością wdrożenia zawartych w nich rekomendacji do działalności firmy. Zakres przedsięwzięć obejmuje m.in. zamykanie obiegu, redukcję odpadów, zmniejszenie materiałochłonności oraz symbiozę przemysłową.

DOTACJE NA TECHNOLOGIE CYFROWE W 2025

Kolejną, kluczową formą wsparcia biznesu z Funduszy Europejskich w nadchodzącym roku będzie transformacja cyfrowa polskich firm, ukierunkowana na wdrażanie nowoczesnych technologii i narzędzi cyfrowych. Programy unijne będą stymulować inwestycje w digitalizację procesów, automatyzację oraz rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych wpisujących się w ideę Przemysłu 4.0.

Granty na cyfryzację będą udzielane dla MŚP z całej Polski w ramach programu DIG.it – Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP, którego operatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Wspierane obszary to m.in. automatyzacja procesów, sprzedaż cyfrowa, sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo. Warto podkreślić, że krąg wnioskodawców będzie ograniczony wyłącznie do firm reprezentujących sektor przemysłowy lub sektory bezpośrednio współpracujące z przemysłem. Długo wyczekiwany program ma ruszyć w I połowie 2025 roku. Dodatkowe wsparcie w zakresie transformacji cyfrowej będzie dostępne w ramach Funduszu Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska, nowego instrumentu wdrażanego w ramach ogólnokrajowego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), z budżetem około 800 mln PLN. Szczegóły dotyczące ww. Funduszu na ten moment nie są jeszcze znane.

W kontekście finansowania technologii cyfrowych warto również wspomnieć o naborze Automatyzacja i robotyzacja w MŚP, skierowanym do firm z makroregionu Polski Wschodniej. Program umożliwia dofinansowanie projektów inwestycyjnych wdrażających zaawansowane technologie automatyzujące i robotyzujące procesy technologiczne danej jednostki. Wsparcie można przeznaczyć zarówno na automatyczne linie produkcyjne czy roboty przemysłowe, jak i nowoczesne rozwiązania cyfrowe, wykorzystujące m.in. wirtualizację, internet rzeczy czy sztuczną inteligencję.

ALTERNATYWA DLA DOTACJI – PREFERENCYNE POŻYCZKI

Wsparcie dotacyjne z Funduszy Europejskich zwykle dotyczy projektów związanych z innowacyjnością, zrównoważonym rozwojem, cyfryzacją i wysokim poziomem ryzyka biznesowego. Czy oznacza to, że inne przedsięwzięcia, takie jak inwestycje produkcyjne, nie kwalifikują się do wsparcia? Absolutnie nie. Alternatywą dla dotacji są preferencyjne pożyczki unijne, które często wspierają mniej innowacyjne, ale bardziej dochodowe projekty. Niskooprocentowane pożyczki będą dostępne w 2025 roku w większości województw.

Jeśli planujesz rozwój swojego przedsiębiorstwa w nadchodzącym roku, warto przeanalizować dostępne opcje i odpowiednio zaplanować proces aplikacyjny. Od czego zacząć? Porozmawiaj z naszym Doradcą – konsultacja jest bezpłatna.

AUTOR

Bartłomiej Aksman

Starszy Specjalista ds. funduszy UE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy