Bon na cyfryzację - Sposób na pandemię - ECDF

Bon na cyfryzację lekiem na pandemię COVID-19

Bon na cyfryzację lekiem na pandemię COVID-19

Kiedy patrzymy w przyszłość, nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, które wspomagają codzienną pracę biurową, smartfonów, za pomocą których zamawiamy jedzenie czy bezprzewodowego Internetu, dzięki któremu możemy prowadzić sprzedaż swoich produktów do klientów z całego świata, siedząc w parku czy na lotnisku. Od ponad trzech dekad trend transformacji cyfrowej jest faktem i wpływa na całe nasze życie, zmieniając sposób funkcjonowania urzędów, szkół, przedsiębiorstw i nas samych, którzy korzystamy z e-usług czy aplikacji działających w chmurze.

Przewiduje się, że w kolejnych latach rozwój rozwiązań cyfrowych następowałby w sposób ewolucyjny, gdyby nie pandemia COVID-19, która odcisnęła piętno na wielu płaszczyznach społeczno-gospodarczych. Wprowadzone lockdowny zmusiły wiele branż do zastosowania nowych sposobów pracy, opartych o technologie cyfrowe i prowadzenia działalności gospodarczych wykorzystując narzędzia umożliwiające pracę zdalną. Mimo swoich wielu negatywnych skutków, pandemia przyspieszyła w sposób niemal rewolucyjny procesy cyfryzacji. Jak pokazuje raport Banku Światowego przygotowany we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (pn. „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska”), w wyniku pandemii prawie jedna trzecia polskich firm zaczęła używać (bądź zwiększyła użycie) Internetu, mediów społecznościowych, dedykowanych aplikacji i platform cyfrowych w celach biznesowych. Dzięki temu wiele przedsiębiorstw zauważyło poprawę funkcjonowania w zakresie sprzedaży (45%), zarządzania (24%) i marketingu (38%).

Wsparcie dla MŚP na cyfryzację firmy

Już 6 września 2021 r. ogłoszony zostanie konkurs „Bon na cyfryzację” z programu Inteligentny Rozwój, w ramach którego przedsiębiorcy otrzymają możliwość zakupu usług programistycznych lub licencjonowania oprogramowania, zakupu usług niezbędnych do wdrożenia rozwiań cyfrowych, a także zakupu środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego związanego z przesyłem lub magazynowaniem danych, przeznaczonych do wdrożenia cyfryzacji i dostosowania modelu działalności przedsiębiorstwa w wyniku pandemii COVID-19. Budżet konkursu wynosi 110 mln zł, a poziom dofinansowania do zakupów to aż 85% wartości kosztów, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie). Dzięki możliwości sfinansowania specjalistycznych usług doradczych lub szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia rozwiązania z obszaru cyfryzacji, firmy zwiększą swoją konkurencyjność, usprawnią lub zmienią procesy biznesowe, stworzone zostaną warunki do poszerzenia rynków zbytu lub oferty, co prowadzić będzie do wyższej efektywności wewnątrz organizacji lub we współpracy z dostawcami/klientami.

Rozwiązania cyfrowe siłą napędową gospodarki

Analizując koniunkturę gospodarczą, jaka ma miejsce po wybuchu pandemii koronawirusa, zauważyć można gwałtowną rewolucję digitalową, którą doświadczają firmy na całym świecie. Rewolucja nie dotyka tylko dużych organizacji o międzynarodowym zasięgu, ale jest najbardziej widoczna właśnie w małych i mikro przedsiębiorstwach, które tworzą nowe, internetowe kanały informacji o towarach i usługach, sprzedaży i płatnościach, wykorzystując cyfrowe rozwiązania. Mówiąc o transformacji cyfrowej myślimy o działaniach, które wspomagają prowadzenie firmy pod względem biznesowym, marketingowym, kadrowym czy finansowym i przyczyniają się do poprawy jego funkcjonowania na rynku. Do rozwiązań cyfrowych, które powodują zmianę realizacji procesów przedsiębiorstwa, dotyczących np. produkcji czy świadczenia usług, jak i zmianę sposobu działania całej organizacji można zaliczyć następujące działania:

  1. automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie,
  2. praca zdalna,
  3. wykorzystanie rozwiązań chmurowych,
  4. wykorzystanie sztucznej inteligencji,
  5. cyberbezpieczeństwo,
  6. e-commerce,
  7. internetowa obsługa klienta,
  8. zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa,
  9. marketing internetowy,
  10. wykorzystanie technologii mobilnych,
  11. analityka biznesowa.

Tego rodzaju rozwiązania cyfrowe wspierać będzie zapowiedziany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkurs „Bon na cyfryzację” skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jeśli potrzebujesz wdrożenia technologii cyfrowych, które wspomogą funkcjonowanie Twojej firmy na rynku – skorzystaj z specjalistycznego doradztwa firmy ECDF Dotacje, złóż wniosek i otrzymaj Bon na cyfryzację o wysokości nawet 255 tys. zł! Nabór trwa tylko miesiąc, do 20 października 2021 r., dlatego warto pospieszyć się z decyzją, mając na uwadze duże zainteresowanie firm wdrażaniem rozwiązań cyfrowych zgodnie z obserwowanym trendem rewolucji technologicznej.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy