Co po brexicie - ReOpen UK

Re_Open UK – nowe zasady w celu ułatwienia dostępu do Programu

Re_Open UK to Program wsparcia dotacyjnego przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami brexitu. Pomimo atrakcyjnych warunków finansowania niewielu przedsiębiorców zawnioskowało dotychczas o dotację. Powodem były przede wszystkim wysokie wymagania dotyczące wskaźników określających relacje handlowe ze Zjednoczonym Królestwem. W nadchodzącej rundzie naboru wymagania te zostaną znacząco złagodzone.

Mniejsze wymogi w zakresie wskaźników dot. handlu ze Zjednoczonym Królestwem

Na podstawie doświadczeń z pierwszych rund naboru operator programu tj. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna podjęła decyzję o złagodzeniu minimalnych progów określających udział rynku brytyjskiego w przychodach ogółem oraz spadku wynikającego z relacji handlowych z podmiotami ze Zjednoczonego Królestwa.

Zgodnie ze zaktualizowanym Regulaminem Programu, o dofinansowanie mogą starać się przedsiębiorstwa, które:

  • działały na rynku brytyjskim przed rokiem 2020 i posiadały minimum 5% udziału tego rynku w ogólnych przychodach firmy [wcześniej – 10%],
  • w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z UE odnotowały spadek przychodów o min. 5% w ramach wymiany gospodarczej z podmiotami brytyjskimi [wcześniej – 10%].

Powyższa zmiana, jak wskazuje operator Re_Open UK, ma na celu umożliwienie udziału w Programie większej liczbie przedsiębiorców.

Kolejna runda Re_Open UK już w grudniu

Już w grudniu otwarta zostanie kolejna runda naboru z nowymi, złagodzonymi zasadami. Wnioski będą przyjmowane w terminie od 2 do 23 grudnia 2022 r. Przypomnijmy, że Program współfinansuje m.in. koszty inwestycyjne, doradcze czy promocji na międzynarodowych imprezach targowych – powiązane z problemami wynikającymi z brexitu. Maksymalna wartość projektu to 500 tys. euro. O Programie Re_Open UK przeczytasz więcej w artykule.

Ostatnie rundy naboru planowane są na styczeń 2023 r.

Kontakt

Tomasz Szczepaniak (Koordynator projektów UE)

t.szczepaniak@ecdf.pl

539 190 367

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy