gospodarka obiegu zamkniętego

Gospodarka o obiegu zamkniętym – przykłady praktyczne realizacji idei GOZ w polskich przedsiębiorstwach

Gospodarka obiegu zamkniętego będzie jednym z głównych nurtów rozwojowych w perspektywie finansowej 2021-2027, na który polscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie. GOZ to nie tylko recykling oraz minimalizowanie wytwarzanych w procesie produkcyjnym odpadów, ale i również oszczędne wykorzystywanie surowców i energii, inteligentna produkcja, zamienianie produktu na usługę czy wydłużanie cyklu życia produktu.

W niniejszym artykule dowiesz się, jakie rozwiązania w zakresie GOZ zostały zastosowane w niektórych polskich przedsiębiorstwach. Przytoczone przykłady pozwolą Ci lepiej zrozumieć ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Więcej o znaczeniu GOZ w kontekście działalności przedsiębiorstw przeczytasz także tutaj.

Przykłady wdrożenia GOZ w przedsiębiorstwach

  • Firma EcoBean wydłuża cykl życia produktu, jakim jest kawa. Przedsiębiorstwo oferuje rozwiązanie oparte na usłudze odbioru fusów, które następnie są przetwarzane na surowce i produkty: olej kawowy, dodatki paszowe, brykiety czy biodegradowalne doniczki. Jest to idealny przykład przedłużania życia produktu, oraz przetwarzania czegoś, co zostałoby wyrzucone.
  • PGE otworzyło centrum recyklingu paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych  w Bełchatowie – zajmują się wykorzystaniem odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzyskiem cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE. PGE zakłada ponowne zastosowanie żużli czy gipsu jako pełnowartościowych produktów wykorzystywanych zamiast surowców naturalnych.
  • Firma Orange zamiast sprzedawać urządzenia multimedialne takie jak routery czy modemy, dzierżawi je na czas świadczenia usług telekomunikacyjnych. Po wygaśnięciu usługi produkt jest poddawanych procesowi odnowy. Jest to bardzo dobry przykład zamiany produktu na usługę.
  • Fabryki Velux w Polsce zostały wyposażone w kotły na biomasę, które niewykorzystany podczas produkcji surowiec drzewny zmieniają na przeznaczoną dla  produkcji energię cieplną. Pozwoliło to znacznie obniżyć ślad węglowy przedsiębiorstwa. 
  • Koncern Tauron współpracując z firmą Solaris ponownie będzie wykorzystywał ogniwa litowo-jonowe używane wcześniej w pojazdach transportu miejskiego, które już nie są wystarczające do zasilania pojazdów, ale jeszcze przez wiele lat będą mogły służyć jako stacjonarne magazyny energii.
  • Firma DREWDOM ograniczyła ilość odpadów technologicznych dzięki wdrożeniu nowego procesu technologicznego przygotowania drewna do produkcji mebli oraz stworzeniu produktu w postaci zrębków do ściółkowania i do produkcji celulozy, powstających z odpadów technologicznych (zrzyny, które obecnie są przeznaczane na opał). W nowym procesie 100% odpadów produkcyjnych recyklingowanych jest na zrębki. Dodatkowo firma zainstalowała panele fotowoltaiczne, co przyczyniło się do zwiększenia efektywności energetycznej i obniżenia emisji CO2.
  • Firma GRANIT-POL osiągnęła cel redukcji odpadów poprzez wykorzystanie odpadu produkcyjnego (granit) do celów produkcji innego produktu – płyt dekoracyjnych 3D z mikrostrukturą powierzchniową.

Podsumowanie

Model gospodarki o obiegu zamkniętym jest modelem przyszłości, a inwestycje poczynione w GOZ w najbliższym czasie to długofalowa korzyść dla przedsiębiorstwa. Efekty tych działań wpływają bowiem nie tylko na środowisko, ale i realne oszczędności dla samej firmy.

Już teraz polskie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z programów dotacyjnych związanych z GOZ, a kolejne instrumenty będą uruchamiane także w niedalekiej przyszłości. Jeśli i Twoje przedsiębiorstwo chciałoby wprowadzić ideę GOZ w swojej działalności – skontaktuj się z naszymi Doradcami oraz zmaksymalizuj swoją szansę na sukces w dotacji.

Autor

Michał Gruszka

Doradca ds. funduszy UE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy