KPO HoReCa - realizacja projektu

Vademecum poprawnej realizacji projektu w ramach KPO HoReCa

Pierwsi Beneficjenci finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy programu ‘Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa’ otrzymali już pozytywne decyzje o uzyskaniu wsparcia. Otrzymanie dotacji to dopiero połowa sukcesu – równie istotne jest poprawne rozliczenie przedsięwzięcia. Zapoznaj się z podstawowymi warunkami realizacji projektów w ramach KPO HoReCa.

KPO HoReCa – cel programu

Program KPO HoReCa stanowi istotne wsparcie dla sektora HoReCa w procesie odbudowy po pandemii i dążeniu do nowoczesnej, zrównoważonej działalności. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup nowych urządzeń i wyposażenia, wdrożenie rozwiązań cyfrowych czy inwestycje w technologie zmniejszające zużycie energii i/lub OZE. Aby w pełni wykorzystać otrzymane wsparcie finansowe, firmy muszą jednak sprostać wymaganiom i rygorom proceduralnym. Ostateczny sukces w realizacji projektów zależy od starannego planowania, efektywnej realizacji oraz skutecznego zarządzania.

Instytucje weryfikujące wnioski i dokumentację rozliczeniową – operatorzy regionalni

Głównym operatorem programu ‘Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa’ jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Inaczej jednak jak w dotychczas realizowanych instrumentach, weryfikacją dokumentacji aplikacyjnych i dokumentów rozliczeniowych w porozumieniu z PARP zajmują się wybrani operatorzy regionalni:

  • Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która zajmuje się województwami: łódzkim, opolskim i śląskim,
  • Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, która zajmuje się województwami: dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim,
  • Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która zajmuje się województwami: małopolskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim,
  • Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A., która zajmuje się województwami: mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim,
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości, która zajmuje się województwami: kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Warto podkreślić, że otrzymanie decyzji o wsparciu i podpisanie umowy z PARP to dopiero połowa drogi do otrzymania pełnej puli zakontraktowanych środków. Równie istotna jest prawidłowa realizacja całego projektu, w tym przestrzeganie jego harmonogramu i budżetu. Poniżej wskazano, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wymóg szybkiego rozpoczęcia projektu

Pierwszą rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę Beneficjent, jest konieczność rozpoczęcia projektu w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku aplikacyjnego – bez względu na to, czy zawarł już umowę o dofinansowanie czy też nie. Jako rozpoczęcie projektu rozumiane jest podpisanie pierwszej umowy w ramach projektu lub dokonanie zakupu elementu objętego dofinansowaniem.

Brak zaliczkowania

Bardzo ważną zmianą w stosunku do dotychczas realizowanych przez PARP dotacyjnych instrumentów wsparcia jest brak możliwości wnioskowania o zaliczkę. Beneficjent musi być gotowy na poniesienie kosztów ze środków własnych, a dopiero po ich zakupie może wystąpić o zwrot części objętej dofinansowaniem (refundacja). Oznacza to, że Beneficjent musi posiadać zdolność finansową na realizację pełnej wartości inwestycji celem późniejszego otrzymania zwrotu w formie refundacji poniesionych kosztów.

Procedury zakupowe

Istotnym zagadnieniem warunkującym prawidłowe rozliczenie otrzymanej dotacji jest dokonywanie zakupów zgodnie z obowiązującymi wymogami. W przypadku wydatków poniżej 50 000 zł netto nie jest wymagane przeprowadzenie pełnej procedury ofertowej – wystarczające będą dane z szacowania rynku, tj. zebrane np. mailowo oferty uzasadniające przyjęte we wniosku kwoty. Powyżej kwoty 50 000 zł netto Beneficjent ma już jednak każdorazowo obowiązek opublikowania zapytania ofertowego poprzez dedykowany portal Baza Konkurencyjności (BK2021 – https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl).

Prowadzenie dokumentacji i promocja projektu

Całą dokumentację związaną z projektem należy archiwizować, odpowiednio oznakować, a dodatkowo: w miejscu realizacji projektu umieścić plakat lub tablicę informacyjną z właściwym oznaczeniem przedsięwzięcia, zamieścić informację o otrzymanym dofinansowaniu na stronie internetowej Beneficjenta oraz w jego mediach społecznościowych, a także poprzez umieszczenie w widoczny sposób oznakowania na środkach trwałych zakupionych w ramach projektu.

Raportowanie postępów i wskaźników

Przedsiębiorstwa, które otrzymają wsparcie, muszą realizować projekty zgodnie z harmonogramem i budżetem określonym we wniosku. Beneficjenci zobowiązani są do regularnego raportowania postępów w realizacji projektu oraz osiągniętych rezultatów. Wnioski należy składać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Obowiązkowe raportowanie obejmuje m.in. informację o realizacji wskaźników określonych w dokumentacji aplikacyjnej. Monitorowane są one wraz z wnioskami o płatność, a ich osiągnięcie jest, obok zrealizowania części inwestycyjnej, elementem obowiązkowym w celu prawidłowego rozliczenia i zatwierdzenia całego projektu.

Rozliczanie częściowe projektu, wprowadzanie zmian

Co istotne, w ramach KPO HoReCa istnieje możliwość częściowego rozliczania projektu. Oznacza to, że Beneficjent może niejako „podzielić” dofinansowaną inwestycję na etapy i ubiegać się o otrzymanie refundacji po zrealizowaniu danego etapu projektu – np. po zakupie jednej z trzech maszyn. W wielu przypadkach może być to istotne dla zachowania płynności finansowej. Celem otrzymania płatności refundacyjnej nie ma zatem konieczności realizacji od razu całego zakresu inwestycji, a kolejne koszty realizować można z odzyskanych w ramach wniosków refundacyjnych środków.

Warto też pamiętać, że wszelkie zmiany w realizacji projektu muszą być zgłaszane i zatwierdzane przez operatorów. W przypadku braku zgłoszenia zmiany lub odmowy jej wprowadzenia koszty mogą zostać uznane za niekwalifikowalne.

Trwa nabór wniosków

Przedsiębiorcy z sektora HoReCa nadal mogą zgłaszać swoje projekty do dofinansowania. Wnioski są przyjmowane do 3 października br. Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu wniosku – zapraszamy do kontaktu z Doradcami. Jeśli jesteś Beneficjentem, który potrzebuje pomocy w poprawnym rozliczeniu otrzymanego wsparcia – warto skorzystać z usług naszego doświadczonego Działu Realizacji Projektów UE.

Autor

Piotr Kasprzak

Specjalista ds. realizacji projektów UE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy