Beneficjenci realizujący projekty w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) mogą spotkać się z miłą niespodzianką. W ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 została przewidziana możliwość waloryzacji niektórych wydatków. Dowiedz się więcej o mechanizmie waloryzacji w FENG.
Stała kwota dofinansowania – standard funkcjonujący od wielu lat
Do tej pory, tj. zasadniczo od samego początku wdrażania środków unijnych w Polsce, kwota dofinansowania, która została przyznana na projekt, nie mogła zostać zwiększona na etapie realizacji przedsięwzięcia. Co prawda, w wyjątkowych przypadkach, Beneficjenci mieli możliwość przesuwania oszczędności pomiędzy zadaniami/kategoriami wydatków, jednak wszystkie te przesunięcia mogły być dokonywane tylko i wyłącznie do wysokości kwoty dofinansowania określonej w umowie o dofinansowanie projektu. Takie podejście funkcjonowało jako standard we wszystkich poprzednich perspektywach finansowych, jak również dominuje w perspektywie obecnej na lata 2021-2027.
Program FENG wprowadza zapisy o waloryzacji
Nowa perspektywa finansowa odkryła przed nami nowe możliwości, w tym możliwość zwiększenia wysokości dofinansowania już po podpisaniu umowy, w trakcie realizacji projektu. Pionierskie zapisy dotyczące możliwości waloryzacji niektórych wydatków zostały zawarte w instrumentach dotacyjnych wdrażanych w ramach programu FENG – dotyczy to m.in. Ścieżki SMART, popularnego Kredytu Technologicznego czy wdrażanego przez BGK Kredytu Ekologicznego. Wzory umów o dofinansowanie, zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, zostały uzupełnione o zapisy regulujące możliwość wprowadzenia zmian dotyczących wysokości ponoszonych kosztów.
Kiedy można wnioskować o zwiększenie kwoty dofinansowania?
Możliwość zmiany wysokości dofinansowania przewidziana jest w następujących przypadkach:
- zmiany stawek podatkowych;
- zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej ustalonych na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;
- zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne;
- zmiany ceny towarów i usług związanych z realizacją projektu (w kształcie obecnych zapisów poziom zmiany ceny musi wynosić co najmniej 15% w stosunku do ceny z dnia złożenia wniosku).
W sytuacji wystąpienia okoliczności wskazanych powyżej, Beneficjent jest uprawniony do złożenia do Instytucji wniosku o zmianę umowy w zakresie wysokości kosztów kwalifikowalnych projektu i tym samym wysokości dofinansowania. Wniosek powinien zawierać wyczerpujące uzasadnienie faktyczne i prawne. Co istotne, rzeczony wniosek o zmianę można złożyć nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Możliwe jest także wprowadzanie kolejnych zmian wysokości dofinansowania z zastrzeżeniem, że będą one wprowadzane nie częściej niż co 12 miesięcy. Szczegóły dotyczące zmiany wysokości dofinansowania określane są każdorazowo w umowie o dofinansowanie projektu, w oparciu o którą przedsięwzięcie powinno być realizowane.
Podsumowanie
Waloryzacja w projektach unijnych to bardzo istotna zmiana „na plus” i wyraźny ukłon w stronę Beneficjentów. To precedensowe w historii wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce podejście może znacząco zredukować ryzyko finansowe projektu związane m.in. z inflacją. Trzymamy kciuki, aby dyfuzja tej innowacji objęła jak najwięcej wdrażanych programów.
Autor
Marta Jaranowska
Starsza Specjalistka ds. realizacji projektów UE