SL2021 to narzędzie informatyczne dostępne online umożliwiające Beneficjentom prowadzenie rozliczeń projektu i korespondencji z instytucją finansującą, które wraz z nową perspektywą zastąpiło dobrze znany system SL2014. W artykule omówiono najważniejsze zmiany w funkcjonalnościach i sposobie działania systemu.
SL2021 – naturalny następca systemu SL2014
Wraz z rozpoczęciem działań w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 zmianie uległ również system, przy pomocy którego możliwe jest prowadzenie projektu objętego dofinansowaniem. W miejsce dobrze znanego i wielokrotnie aktualizowanego systemu SL2014 wprowadzono jego następcę – SL2021, część systemu CST2021. Beneficjent z wykorzystaniem systemu SL2021 tak jak do tej pory będzie miał możliwość m.in składania wniosków o płatność oraz kontaktowania się z Instytucją Pośredniczącą. Wprowadzono jednak kilka zmian, o których warto pamiętać już w momencie zakładania konta.
Możliwość nadawania różnych uprawnień
W nowym systemie jego użytkownicy w ramach danego projektu mogą mieć nadane różne uprawnienia. Dla porównania w SL2014 każdy użytkownik miał pełen dostęp do dokumentacji projektowej.
W SL2021 istnieje możliwość przypisania ról różniących się od siebie poziomem uprawnień:
• Beneficjent – zarządzający,
• Beneficjent – osoba uprawniona,
• Beneficjent – obsługa wniosków o płatność,
• Beneficjent – podpisujący,
• Beneficjent – odczytujący.
Jednemu użytkownikowi można nadać kilka uprawnień – np. w przypadku osoby prowadzącej cały projekt i mającej prawo do reprezentowania Beneficjenta. Uprawnienia można również ograniczyć jedynie do funkcji odczytu – użytkownik będzie miał wówczas jedynie możliwość przeglądania treści przesłanych w SL2021, bez możliwości ich zmiany. Wyboru należy dokonać po pierwszym zalogowaniu się do SL2021. Przed wybraniem poziomu nadanych uprawnień konto pozostaje bezużyteczne, a dana umowa nie jest widoczna na liście projektów.
Funkcja podpisu elektronicznego bezpośrednio w systemie
W ramach kont z uprawnieniem „podpisujący” dodano funkcję podpisywania podpisem elektronicznym, co umożliwiać będzie podpisywanie wniosku o płatność bezpośrednio w systemie. Należy pamiętać, że jest to odrębnym działaniem, które wymaga przesłania wniosku przez użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami, a nie automatycznym przypisaniem przez system użytkownikowi go wysyłającemu (jak to miało miejsce w SL2014).
Możliwość przekazywania i gromadzenia podpisanych dokumentów
Kolejną zmianą w stosunku do SL2014 jest wprowadzenie dodatkowych zakładek rozwijających możliwości SL2021:
- Moduł Zadania – zawiera wszystkie dokumenty przekazane do podpisu przez Instytucję Pośredniczącą do podpisu elektronicznego;
- Moduł Dokumenty – zawiera wszystkie podpisane w ramach realizacji dokumenty, tj. umowę o dofinansowanie, aneksy do umowy, wnioski o płatność oraz wnioski o zmianę umowy.
Uproszczony wniosek o wypłatę zaliczki
Nowością jest także możliwość złożenia uproszczonego wniosku o przyśpieszoną wypłatę zaliczki. Możliwość taką przewidziano jednak jedynie przy rozpoczęciu projektu, w ramach pierwszej wnioskowanej zaliczki.
Podsumowanie
Rozbudowa systemu SL2021 o nowe funkcje stanowi naturalny krok w przód w kontekście doświadczeń użytkownika i cyfryzacji procesów, w tym podpisywania dokumentacji w formie elektronicznej. Użytkownicy korzystający z systemu z pewnością docenią utrzymanie dobrze znanego interfejsu oraz wprowadzenie do narzędzia kilku dodatkowych opcji, które mogą realnie usprawnić proces rozliczeń dofinansowanego przedsięwzięcia.
Autor
Piotr Kasprzak
Specjalista ds. realizacji projektów UE