Fundusze UE na edukację

FUNDUSZE EUROPEJSKIE W EDUKACJI PRZEDSZKOLNEJ I KSZTAŁCENIU OGÓLNYM

Edukacja jest jednym z priorytetów w programie EFS+. Głównym celem tego priorytetu jest wspieranie równego dostępu do wysokiej jakości kształcenia w celu nabywania kompetencji kluczowych i w konsekwencji dostosowanie procesu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Dofinansowania z Funduszy Europejskich są dostępne dla różnych poziomów edukacji – zaczynając od wychowania przedszkolnego, aż po kształcenie osób dorosłych w myśl powiedzenia, że człowiek uczy się przez całe życie.

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE?

O wsparcie z Funduszy Europejskich na przedsięwzięcia związane z edukacją i kształceniem mogą ubiegać się następujące grupy podmiotów:

  • instytucje nauki i edukacji,
  • partnerzy społeczni,
  • administracja publiczna,
  • instytucje wspierające biznes,
  • organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
  • przedsiębiorstwa.

JAKIE SĄ OBSZARY FINANSOWANIA?

W ramach naborów możliwe jest sfinansowanie działań, które zmierzają do zapewnienia lepszych warunków do nauki i rozwoju, umożliwiając jednocześnie rozwój kompetencji kluczowych zarówno wśród uczniów, jak i kadry.

Przykładowe koszty to m.in.:

  • zakup pomocy dydaktycznych,
  • adaptacja i modernizacja sal terapeutycznych wykorzystywanych do prowadzenia specjalistycznych zajęć dodatkowych,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych, umiejętności i kompetencji kadry pedagogicznej, niepedagogicznej oraz kadry zarządzającej szkół i placówek, w tym szkolenia, kursy, studia podyplomowe,
  • realizacja zajęć wykraczających poza podstawę programową oraz wycieczek tematycznie powiązanych z zajęciami,
  • działania wspierające rodziców.

Dodatkowo, w ramach edukacji przedszkolnej dofinansowanie można przeznaczyć na utworzenie nowej grupy przedszkolnej i sfinansowanie wszelkich kosztów wynikających z utworzenia tego oddziału. Dotyczy to zarówno wydatków inwestycyjnych (np. remont sal, modernizacja placu zabaw, zakup wyposażenia), jak i kosztów bieżącego funkcjonowania w okresie 12 miesięcy, w tym wynagrodzenie personelu zaangażowanego do pracy w nowej grupie i opłaty za media.

Dostępna jest również możliwość pokrycia wydatków przeznaczonych na edukację włączającą, w tym m.in. zatrudnienie nauczyciela wspomagającego czy dostosowanie placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością i dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

POZIOM FINANSOWANIA ORAZ WKŁAD WŁASNY

Poziom procentowy dofinansowania wydatków w projekcie jest zawsze określony w dokumentacji konkursowej i zależny przede wszystkim od typu Wnioskodawcy oraz miejsca realizacji projektu, a dokładniej od regionu (województwa), w którym ogłoszony jest dany nabór. Dofinansowanie często sięga aż 80% lub nawet 90% kosztów kwalifikowalnych projektu. Pozostałą część podmiot wnioskujący musi wnieść samodzielnie. Wkład własny może być wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Rodzaj wkładu własnego jest każdorazowo ustalany indywidualnie na etapie konstruowania budżetu projektu.

OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Aplikowanie o fundusze unijne to proces wymagający dogłębnej znajomości przepisów i procedur oraz umiejętności skutecznego planowania wszystkich etapów umożliwiających pozyskanie dotacji. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego źródła sfinansowania przedsięwzięcia, a następnie umiejętne opracowanie dokumentacji aplikacyjnej, uwzględniając kryteria danego konkursu i jednocześnie potrzeby uczestników i cele do osiągnięcia. Kolejno procedowany jest etap negocjacji finalnej wersji wniosku o dofinansowanie oraz ostatecznie proces zawarcia umowy o dofinansowanie.

Aby pewnie przejść przez wszystkie ww. etapy i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dofinansowania, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy doradczej. Jako ECDF inspirujemy dobrymi praktykami i dużym doświadczeniem w realizacji projektów. Zapraszamy do kontaktu.

AUTOR

Sylwia Trubaj

Specjalistka ds. realizacji projektów UE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy