Województwo lubelskie jako pierwszy region w Polsce otrzymało akceptację Programu regionalnego. Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 został oficjalnie zaakceptowany przez Komisję Europejską 24 listopada 2022 r. Łącznie do województwa trafi o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Z łącznej puli Programu o wartości 2,4 mld euro dla przedsiębiorców przeznaczono ponad 300 mln euro m.in. na innowacje, transformację cyfrową czy poprawę efektywności energetycznej.
Badania naukowe i innowacje
Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz innowacje będą głównymi osiami wsparcia lubelskich firm w Programie na lata 2021-2027. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie w ramach następujących obszarów:
- projekty badawczo-rozwojowe (obejmujące badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe),
- wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji,
- projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R,
- wsparcie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach,
- wspieranie nowych kompetencji i umiejętności pracowników MŚP.
Wsparcie ukierunkowane będzie głównie na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Ograniczona kwota alokacji przeznaczona zostanie na finansowanie przedsięwzięć badawczych dużych przedsiębiorstw oraz na rzecz ich inwestycji w infrastrukturę B+R.
Wsparcie cyfryzacji, inwestycji i eksportu
Istotnym filarem Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 będzie transformacja gospodarcza i cyfrowa regionu. W tym obszarze przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli liczyć na wsparcie finansowe w zakresie:
- transformacji cyfrowej,
- inwestycji związanych z doposażeniem w celu wprowadzenia na rynek nowych/ulepszonych produktów czy technologii,
- internacjonalizacji, promocji na rynkach zagranicznych,
- usług prorozwojowych i pomocy na wczesnym etapie rozwoju.
Ochrona środowiska, efektywne wykorzystanie energii
W perspektywie finansowej 2021-2027 jeszcze większy nacisk niż do tej pory kładziony będzie na wsparcie „zielonych” inwestycji. W Programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 znalazły się środki na ten cel w obszarze projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa:
- projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, służące osiągnieciu założeń GOZ,
- podnoszenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach wynikające z audytu,
- zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w procesach wytwórczych (przebudowa lub wymiana instalacji technologicznych),
- budowa i rozbudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła.
Pomoc kierowana będzie głównie do sektora MŚP.
Duże przedsiębiorstwa w obszarze ochrony środowiska będą mogły pozyskać dofinansowanie wyłącznie na projekty z zakresu GOZ, zamykania obiegu odpadów organicznych oraz budowy efektywnych sieci ciepłowniczych.
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – nowości organizacyjne
Nowe podejście do ORGANIZACJI NABORÓW:
- brak okresu karencji pomiędzy ogłoszeniem naboru a jego rozpoczęciem (nabór może zostać ogłoszony i rozpoczęty w ten sam dzień),
- nabór w trybie konkurencyjnym trwa co najmniej 10 dni i kończy się nie wcześniej niż po 40 dniach od ogłoszenia,
- wnioski o dofinansowanie składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,
- brak podstaw prawnych do stosowania rund konkursowych (jeden konkurs, jeden nabór, bez rund).
Nowe podejście do HARMONOGRAMU NABORÓW:
- harmonogram na całą perspektywę, akutalizowany nie rzadziej niż raz w roku,
- harmonogramy naborów – dokument planistyczny, a nie warunkowy.
Pierwsze konkursy w I kwartale 2023 r.
Uruchomienie pierwszych konkursów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 planowane jest w I kwartale 2023 r. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z opracowaniem niezbędnych dokumentów, m.in. Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu czy Harmonogramu naboru wniosków. Powoływany jest także Komitet Monitorujący. Za wdrażanie części Programu skierowanej na wsparcie przedsiębiorców, badań badawczo-rozwojowych, cyfryzacji i GOZ odpowiedzialna będzie Lubelska Agencja Wsparcia Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP).
Autor
Bartosz Plich
Specjalista ds. funduszy UE