elektromobilność NFOŚiGW

Zasil biznes zieloną energią – nowe dotacje na elektromobilność od NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje nowe programy dofinansowań w ramach Funduszu Modernizacyjnego, które wspierają rozwój elektromobilności w zakresie transportu ciężkiego – zarówno poprzez budowę stacji ładowania, jak i zakup pojazdów zeroemisyjnych. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z milionów złotych dostępnych w formie bezzwrotnych dotacji.

Fundusz Modernizacyjny wspiera elektromobilność w Polsce

W dobie postępujących zmian klimatycznych zmian klimatycznych oraz rosnącego nacisku na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność staje się jednym z kluczowych kierunków transformacji sektora transportowego. Polska, dzięki wsparciu z Funduszu Modernizacyjnego, ma szansę na przyspieszenie tego procesu. Inwestycje w infrastrukturę ładowania oraz zakup zeroemisyjnych pojazdów to nie tylko krok w stronę ekologii, ale również szansa na obniżenie kosztów eksploatacji i unowocześnienie floty pojazdów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje obecnie dwa kluczowe nabory wspierające rozwój elektromobilności, które skierowane są do sektora transportu ciężkiego.

Pojazdy zeroemisyjne – czym są?

Omawiane poniżej nabory dotyczą pojazdów zeroemisyjnych i koniecznej dla nich infrastruktury ładowania. Zgodnie z Dyrektywą 2019/1161, jako pojazdy zeroemisyjne rozumie się pojazdy nieposiadające silnika spalinowego wewnętrznego spalania lub posiadające silnik spalinowy wewnętrznego spalania emitujący mniej niż 1 g CO2/km. Obecnie są to pojazdy napędzane energią elektryczną, w tym wytwarzaną w ogniwach paliwowych, z baterii lub trakcji.

Wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego

Pierwszy z programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego o nazwie ‘Stacje ładowania transportu ciężkiego’ dotyczy wsparcia inwestycji w infrastrukturę ładowania dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych zlokalizowanych przy trasach sieci bazowej TEN-T lub w odległości do 3 km jazdy od najbliższego zjazdu z drogi TEN-T, a także w centrach logistycznych, bazach eksploatacyjnych, terminalach intermodalnych lub w odległości do 3 km jazdy od tych obiektów.

Celem programu jest zwiększenie dostępności ogólnodostępnych stacji ładowania o dużej mocy, co jest warunkiem niezbędnym dla rozwoju zeroemisyjnego transportu towarowego. Dofinansowanie skierowane jest do przedsiębiorców i może wynosić nawet do 100% kosztów netto. Środki można przeznaczyć na budowę nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania, jak i rozbudowę już istniejących, przy czym minimalna moc wyjściowa ładowania co najmniej jednego punktu musi wynosić przynajmniej 350 kW.

Nabór prowadzony jest w okresie od 31 marca 2025 do 31 sierpnia 2025 r.

Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3

Drugim istotnym programem jest nabór na wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3, czyli aut ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 do 12 t (kategoria N2) i powyżej 12 t (kategoria N3). To odpowiedź na rosnące potrzeby polskich przedsiębiorców dążących do modernizacji floty oraz zmniejszenia śladu węglowego działalności transportowej.

Dofinansowanie w formie dotacji bezzwrotnej może sięgać nawet 60% kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, a jej wysokość zależy od kategorii pojazdu (N2 – do 400 tys. PLN na jeden pojazd i N3 – do 750 tys. PLN na jeden pojazd), przy czym jeden wniosek może obejmować wiele inwestycji w pojazdy.

Nabór planowany jest na II kwartał 2025 roku w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji w wysokości 2 mld PLN.

Postaw na elektromobilność z naszym wsparciem

Obecne nabory organizowane i planowane przez NFOŚiGW to wyjątkowa szansa na pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania do projektów związanych z elektromobilnością w transporcie. Wysoka intensywność wsparcia oraz szeroka dostępność środków sprawiają, że warto rozważyć udział w programach już dziś.

ECDF Dotacje specjalizuje się w kompleksowym przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie – od koncepcji projektu, przez analizę opłacalności, aż po złożenie dokumentacji i rozliczenie dotacji. Jeśli planujesz inwestycję w stacje ładowania lub modernizację floty pojazdów ciężarowych, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci przejść cały proces sprawnie i skutecznie.

Autor

Urszula Małecka

Ekspert ds. funduszy UE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz podobne wpisy