• (61) 226 13 40
1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów

1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów (wielkopolskie)

Działanie ‘1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym w zakresie infrastruktury B+R’ to instrument oferujący kompleksowe wsparcie dotacyjne na innowacje w firmach z woj. wielkopolskiego.

1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów – dla kogo?

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych z województwa wielkopolskiego.

Wsparcie dużych przedsiębiorstw możliwe jest wyłącznie pod warunkiem współpracy z MŚP (wsparcie dla firm spoza sektora MŚP jest dopuszczalne w przypadku realizacji inwestycji B+R opartych ściśle na uzasadnionej planem biznesowym współpracy z podmiotami sektora MŚP).

1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów – na co?

Na kompleksowe projekty skupiające się na opracowywaniu innowacji (B+R).

W ramach naboru możliwe będzie dofinansowanie modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym realizacja modułu „Prace B+R” jest obligatoryjna i musi stanowić dominujący udział kosztów w projekcie.

Dodatkowo możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na następujące moduły:

  • infrastruktura B+R – zakup aparatury badawczej i sprzętu laboratoryjnego, przy czym infrastruktura powinna być związana bezpośrednio z pracami badawczymi realizowanymi w ramach tego samego projektu
  • wdrożenie wyników prac B+R – inwestycja wdrożeniowa, w tym maszyny i sprzęt niezbędne do zastosowania opracowanej w module „Prace B+R” innowacji w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa
  • cyfryzacja – zakup/wytworzenie i wdrożenie oprogramowania, usługi doradcze
  • zielone technologie – nowe modele biznesowe, uwzględniające aspekty środowiskowe przestawienie się na model cyrkularny, tj. ograniczenie zużycia zasobów pierwotnych i minimalizacja produkcji odpadów, ekoprojektowanie, wydłużanie życia produktów, przeprowadzanie ocen środowiskowych i cyklu życia produktu
  • internacjonalizacja – promocja na rynkach zagranicznych wyników prac B+R
  • kompetencje – doskonalenie kompetencji związanych z pracami B+R pracowników i osób zarządzających

Jakie są kluczowe wymagania?

  • realizacja modułu obligatoryjnego, tj. modułu „Prace B+R”
  • realizacja projektu na obszarze województwa wielkopolskiego
  • zgodność przedsięwzięcia z regionalnymi i/lub podregionalnymi inteligentnymi specjalizacjami (IS) określonymi w RIS 2030 (Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów; Wnętrza przyszłości; Przemysł jutra; Wyspecjalizowane procesy logistyczne; Rozwój oparty na ICT; Nowoczesne technologie medyczne)
  • moduł „Prace B+R” musi mieć charakter dominujący i stanowić powyżej 50% kosztów kwalifikowalnych projektu
  • zakończenie realizacji projektu nie później niż do 30 czerwca 2027 roku

Jaka jest forma i wysokość dofinansowania?

Wsparcie udzielane będzie co do zasady w formie dotacji bezzwrotnej. Wyłącznie w module wdrożeniowym (inwestycyjnym) wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej (częściowo zwrotnej).

Intensywność wsparcia w module „Prace B+R” wyniesie do 70% kosztów netto badań przemysłowych oraz do 60% kosztów netto prac rozwojowych. Intensywność wsparcia w modułach fakultatywnych, w tym na wdrożenie prac B+R, wyniesie do 70% kosztów netto.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 500 tys. PLN.

1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów – kiedy?

Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 9 września do 8 listopada 2024 r.

Preferencje

  • współpraca z jednostką badawczą, organizacją badawczą lub innym podmiotem aktywnym w obszarze innowacji – w okresie realizacji lub trwałości projektu
  • projekt sprzyja wdrożeniu w działalności gospodarczej wnioskodawcy wyników prac B+R
  • innowacje wpisujące się w cele Europejskiego Zielonego Ładu (dostarczanie czystej energii, wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym, przejście na zrównoważoną i inteligentną mobilność, ochrona i odbudowa ekosystemów, ochrona zdrowia)
  • projekty badawczo-rozwojowe zwiększające adaptację rozwiązań gospodarki opartej na nośniku energii – wodorze, poprawiających wykorzystanie i efektywność technologii ogniw paliwowych

Kontakt

Przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania w ramach działania 1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym w zakresie infrastruktury B+R zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

Bezpłatna konsultacja dla firm planujących przedsięwzięcia o wartości co najmniej 1 mln PLN netto.

Koszyk na zakupy
ECDF DOTACJEMONITORING DOTACJI UE

Bądź na bieżąco z dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami dla Twojego przedsiębiorstwa. Zapisz się do bezpłatnej usługi monitorowania dotacji - zawsze aktualne informacje o dostępnych programach prosto na Twoją skrzynkę.