Ścieżka SMART – dla kogo?
Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych z całej Polski.
Ścieżka SMART – na co?
Dla MŚP obowiązkowo na opracowanie innowacji (B+R) lub wdrożenie innowacji. Fakultatywnie projekt można rozbudować o dowolną liczbę modułów dodatkowych, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa: infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie, promocja na rynkach zagranicznych, kompetencje.
Dla dużych przedsiębiorstw obowiązkowo na opracowanie innowacji (B+R). Fakultatywnie projekt można rozbudować o dowolną liczbę modułów dodatkowych, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa: wdrożenie innowacji, infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie, promocja na rynkach zagranicznych, kompetencje.
- Moduł B+R – dofinansowanie na realizację prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania. Innowacja co najmniej w skali rynku polskiego. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie – w zależności od statusu przedsiębiorstwa – do 80% kosztów badań przemysłowych i do 60% kosztów prac rozwojowych. Jeśli projekt składa się z więcej niż jednego modułu, wydatki kwalifikowalne modułu B+R muszą wynosić minimum 20% wydatków kwalifikowalnych całego projektu. Minimalna wysokość wydatków kwalifikowalnych w ramach modułu wynosi 3 mln PLN. W przypadku realizacji zarówno modułu B+R, jak i Wdrożenie innowacji limit 3 mln zł odnosi się do jednego (wybranego) modułu.
- Moduł Wdrożenie Innowacji – dofinansowanie na wdrożenie w działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R w formie innowacyjnych produktów, usług, procesów. Innowacja co najmniej w skali rynku polskiego. Dotacja warunkowa – częściowo zwrotna. Dofinansowanie do 70% kosztów netto – w zależności od statusu przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji – zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027. W przypadku, gdy moduł Wdrożenie Innowacji realizowany jest jako moduł obligatoryjny (MŚP), minimalna wysokość wydatków kwalifikowalnych w ramach modułu wynosi 3 mln PLN. W przypadku realizacji zarówno modułu B+R, jak i Wdrożenie innowacji limit 3 mln zł odnosi się do jednego (wybranego) modułu.
- Moduł Infrastruktura B+R – dofinansowanie na inwestycję w infrastrukturę badawczo-rozwojową niezbędną do realizacji agendy badawczej. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie do 70% kosztów netto – w zależności od statusu przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji – zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027.
- Moduł Cyfryzacja – dofinansowanie na inwestycje związane zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie (cyfryzacja produkcji, procesów, produktów). Innowacja co najmniej w skali przedsiębiorstwa. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie do 70% kosztów netto – w zależności od statusu przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji – zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027.
- Moduł Zazielenienie przedsiębiorstw – dofinansowanie na inwestycje dotyczące m.in. wprowadzenia lepszej gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wprowadzenia bardziej wydajnej gospodarki materiałowej. Innowacja co najmniej w skali przedsiębiorstwa. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie do 70% kosztów netto – w zależności od statusu przedsiębiorstwa, lokalizacji inwestycji i typu planowanego przedsięwzięcia ekologicznego.
- Moduł Internacjonalizacja – dofinansowanie na promocję zagraniczną produktów lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie do 50% kosztów netto. Moduł Internacjonalizacja może stanowić do 20% kosztów kwalifikowalnych modułu obowiązkowego.
- Moduł Kompetencje – dofinansowanie na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego projektu. Nabywanie nowych kwalifikacji, szkolenia. Dotacja bezzwrotna. Dofinansowanie do 70% kosztów netto – w zależności od statusu przedsiębiorstwa. Moduł Kompetencje może stanowić do 15% kosztów kwalifikowalnych modułu obowiązkowego.
Ścieżka SMART – jakie są kluczowe wymagania?
Uwzględnienie w projekcie obligatoryjnych modułów:
- MŚP: opracowanie innowacji (B+R) lub wdrożenie innowacji
- Duże: opracowanie innowacji (B+R)
Opracowywane i/lub wdrażane rozwiązanie musi być innowacyjne na poziomie minimum krajowym.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych modułu obligatoryjnego: 3 mln PLN.
Maksymalna wartość wnioskowanej pomocy dla całego projektu:
- 50 mln PLN w naborach dla pojedynczych przedsiębiorstw
- 150 mln PLN w naborach dla konsorcjów
Ścieżka SMART – kiedy?
Nabory ogólne dla pojedynczych przedsiębiorstw – MŚP:
- od 6 maja do 26 czerwca 2025 r.
Nabory ogólne dla konsorcjów:
- od 10 stycznia do 28 marca 2025 r.
- od 1 lipca do 30 września 2025 r.
Nabory dedykowane projektom na rzecz dostępności – MŚP:
- od 10 kwietnia do 12 czerwca 2025 r.
Nabory dedykowane projektom na rzecz dostępności – duże przedsiębiorstwa:
- od 9 maja do 30 czerwca 2025 r.
Ścieżka SMART – preferencje
- projekty z modułem badawczo-rozwojowym
- potencjał innowacji do transformacji lub wykreowania nowego rynku
- ekoinnowacje na poziomie minimum kraju
- innowacje cyfrowe na poziomie minimum kraju
- współpraca z organizacją badawczą lub organizacją pozarządową
- innowacje o pozytywnym znaczeniu społecznym (jakość życia, zdrowie, włączenie społeczne, spowolnienie zmian klimatu)
Kontakt
Przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania w ramach Ścieżki SMART zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.
Bezpłatna konsultacja dla firm planujących przedsięwzięcia o wartości co najmniej 3 mln PLN netto.