• (61) 226 13 40

09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach (łódzkie)

Działanie ‘09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie GOZ w przedsiębiorstwach’ to instrument uruchamiany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oferujący bezzwrotne dotacje na wdrażanie rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym dla firm z 35 gmin objętych transformacją z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego w województwie łódzkim.

09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach – dla kogo?

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z 35 gmin z podregionu piotrkowskiego i sieradzkiego w województwie łódzkim (m. Bełchatów, gmina Bełchatów, gmina Drużbice, gmina Kleszczów, gmina Kluki, gmina Rusiec, gmina Szczerców, gmina Zelów, gmina Działoszyn, gmina Kiełczygłów, gmina Nowa Brzeźnica, gmina Pajęczno, gmina Rząśnia, gmina Siemkowice, gmina Strzelce Wielkie, gmina Sulmierzyce, gmina Gorzkowice, gmina Rozprza, gmina Wola Krzysztoporska, gmina Złoczew, gmina Dobryszyce, gmina Gomunice, gmina Kamieńsk, gmina Lgota Wielka, gmina Ładzice, m. Radomsko, gmina Radomsko, gmina Czarnożyły, gmina Konopnica, gmina Osjaków, gmina Ostrówek, gmina Wieluń, gmina Wierzchlas, gmina Widawa, m. Piotrków Trybunalski).

09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach – na co?

Na wdrażanie rozwiązań w zakresie GOZ, w tym m.in.: ekoprojektowanie produktów i opakowań, niezbędne zmiany w procesach produkcyjnych, wsparcie doradczo-szkoleniowe, audyty środowiskowe, analizy techniczne i ekonomiczne np. w zakresie LCA, PEF, ETV.

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć w szczególności na inwestycje w instalacje produkcyjne lub urządzenia przemysłowe, rozwiązania teleinformatyczne, specjalistyczne usługi doradcze.

Jakie są kluczowe wymagania?

 • Realizacja projektu na terenie objętym Planem Sprawiedliwej Transformacji (wykaz powyżej).
 • Wdrożenie rozwiązań z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym.
 • Zakończenie projektu do 30 czerwca 2028 r.

Jaka jest forma i wysokość dofinansowania?

Wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji.

Intensywność wsparcia wyniesie do 85% kosztów netto usług doradczych oraz do 70% kosztów netto inwestycji.

Preferencje

 • mikro- i małe przedsiębiorstwa
 • uwzględnienie w projekcie prac koncepcyjnych związanych z etapem ekoprojektowania produktów
 • uwzględnienie w projekcie prac koncepcyjnych związanych z etapem ekoprojektowania opakowań
 • uwzględnienie w projekcie prac koncepcyjnych związanych z niezbędnymi zmianami w procesach produkcyjnych lub usługowych w zakresie GOZ
 • uwzględnienie w projekcie usług doradczo-szkoleniowych w zakresie GOZ
 • uwzględnienie w projekcie analiz technicznych i ekonomicznych w zakresie GOZ, np. PEF, LCA, ETV
 • wdrożenie symbiozy przemysłowej
 • wprowadzenie zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych w zakresie GOZ
 • wdrożenie rozwiązań w zakresie ponownego wykorzystania wody (np. obiegi zamknięte, wykorzystanie wody szarej, ścieków oczyszczonych)
 • ograniczenie lub wyeliminowania z działalności firmy węgla brunatnego
 • wpisywanie się w RIS (Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody; Zaawansowane materiały budowlane; Medycyna, farmacja, kosmetyki; Energetyka, w tym odnawialne źródła energii; Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; Informatyka i telekomunikacja)
 • wprowadzenie innowacji produktowej lub procesowej

09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach – kiedy?

Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 15 kwietnia do 31 maja 2024 r.

Kontakt

Przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania w ramach działania 09.01 Gospodarka w transformacji – wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

Bezpłatna konsultacja dla firm planujących przedsięwzięcia o wartości co najmniej 1 mln PLN netto.

Koszyk na zakupy
ECDF DOTACJEMONITORING DOTACJI UE

Bądź na bieżąco z dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami dla Twojego przedsiębiorstwa. Zapisz się do bezpłatnej usługi monitorowania dotacji - zawsze aktualne informacje o dostępnych programach prosto na Twoją skrzynkę.