• (61) 226 13 40
1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw

1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw (łódzkie)

Działanie ‘1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw’ to instrument oferujący wsparcie dotacyjne na realizację prac badawczo-rozwojowych wraz z wdrożeniem w firmach z województwa łódzkiego.

1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – dla kogo?

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych z województwa łódzkiego.

Wsparcie skoncentrowane na MŚP. Wsparcie dużych przedsiębiorstw będzie możliwe wyłącznie w przypadku podjęcia współpracy z MŚP.

1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – na co?

Na projekty obejmujące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania innowacji produktowych, procesowych, w tym opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania.

Wyłącznie jako element projektu możliwe jest także wdrożenie wyników prac B+R (inwestycja w maszyny i sprzęt niezbędne do wdrożenia innowacji).

Dofinansowanie obejmie w szczególności koszty wynagrodzeń kadry merytorycznej, podwykonawstwa, materiałów do badań, elementów do budowy prototypu, usług zleconych, amortyzacji aparatury badawczej, ew. inwestycji w maszyny niezbędne do wdrożenia innowacji.

Jakie są kluczowe wymagania?

  • Wnioskodawca musi na dzień złożenia wniosku posiadać siedzibę lub oddział na terenie województwa łódzkiego
  • realizacja projektu na terenie województwa łódzkiego
  • wpisywanie się w RIS (Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody; Zaawansowane materiały budowlane; Medycyna, farmacja, kosmetyki; Energetyka, w tym odnawialne źródła energii; Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; Informatyka i telekomunikacja)
  • projekty muszą dotyczyć innowacji produktowej/procesowej co najmniej w skali regionalnej
  • w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych osiągnięty zostanie etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania (produktu, procesu), pozwalający na jego urynkowienie
  • zobowiązanie do wdrożenia wyników prac B+R (w projekcie lub poza projektem; w terminie do 36 miesięcy od zakończenia realizacji projektu)

Jaka jest forma i wysokość dofinansowania?

W przypadku prac badawczo-rozwojowych wsparcie udzielane będzie w formie dotacji bezzwrotnej. W przypadku inwestycji wdrożeniowej wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej (częściowo zwrotnej).

Intensywność wsparcia dla prac B+R wyniesie do 80% kosztów badań przemysłowych oraz do 60% kosztów prac rozwojowych. Intensywność wsparcia dla inwestycji wdrożeniowej wyniesie do 85% kosztów netto inwestycji (pomoc de minimis).

Maksymalny poziom dofinansowania dla organizacji badawczych, jeśli realizują projekt w ramach działalności niegospodarczej, wynosi 100%.

Preferencje

  • MŚP
  • współpraca w obszarze B+R z jednostką naukową, organizacją badawczą
  • innowacje środowiskowe (ekoinnowacje), rozwiązania ekologiczne
  • opracowanie innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia równości szans i niedyskryminacji lub włączenia społecznego
  • realizacja zielonych zamówień w ramach projektu

1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – kiedy?

Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 19 grudnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.

Kontakt

Przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania w ramach Działania 1.2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

Bezpłatna konsultacja dla firm planujących przedsięwzięcia o wartości co najmniej 1 mln PLN netto.

Koszyk na zakupy
ECDF DOTACJEMONITORING DOTACJI UE

Bądź na bieżąco z dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami dla Twojego przedsiębiorstwa. Zapisz się do bezpłatnej usługi monitorowania dotacji - zawsze aktualne informacje o dostępnych programach prosto na Twoją skrzynkę.